Canlı Casino

Pokerde Renk Mi Full Mu

Kart oyunları içerisinde, oyuncuların yoğun olarak talep gösterdiği ve geçmişten bu güne kadar hala yoğun bir halde kart oyunları oynayan kişilerce oynanan poker; kendi içerisinde de pek çok türü bulundurmakta. Birbirinden farklı alt dal poker oyunları da aslına bakarsak; poker kurallarıyla oynanmaktadır. Poker, oyun türüne bağlı olarak küçük değişiklikler gösterebilmektedir. Pokerde renk mi full mu yoksa diğer eller mi daha yüksek, bunların cevabını da öğrendiğinizden itibaren, poker oyunlarını bilinçli bir şekilde oynamaya başlayabilirsiniz.

Poker Ellerinin Değerlerinin Sıralaması

Pokerde renk mi full mu, yoksa başka bir el türünün mü daha yüksek olduğunu görmek için; el türlerine göre en yüksek değerden, en düşük değere doğru bir sıralama yapalım:

 • Flush Royale: Ardışık ve aynı renkteki 5 adet kartın oluşturduğu ele “flush royale” ismi verilmiştir.

En büyük el değeri niteliğine sahip olan Flush Royale eline sahip oyuncu, oyunu kazanan kişi olabilir.

Flush Royale’den Sonra Gelen En Yüksek Eller

 • Minör Flush Eli: 5 tane sıralı ve aynı renk kartın oluşturduğu ele “minör flush” denilmektedir ve “A” kartı, oyun destesinde bulunan en küçük kartın yerine kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse; oyundaki en küçük değerdeki kart 5 ise; “A” kartı 4 olarak kullanılır.
 • Kare: 4 adet aynı değerdeki el sonucu oluşan “kare”de, eşitlik durumunda eldeki 4’lünün değerlerine bakılır.
 • Renk: Sıralaması önemli olmadan, 5 adet aynı renkten oluşan ele “renk” denilmektedir. Oyundaki eşitlik durumunda, en büyük kartın değerine bakılır ve değerler aynı ise kartın rengine bakılır.
 • Ful: 3 adet aynı kağıdın ve 2 adet aynı kağıdın(elinizde toplam 5 kağıt olmak üzere) elde bulunması durumuna ful denilmektedir.
 • Üçlü: 3 tane aynı değerdeki kartın elde bulunması durumuna “üçlü” denilmektedir
 • Kent: 5 tane ardışık değerden fakat; tümü farklı renklerden oluşan kartların bir arada bulunması durumunda “kent” eli oluşmaktadır. Eşitlik durumundaysa; en büyük değerdeki karta bakılır veyahut kart değerleri aynıysa, kağıtların rengine göre kazanan belirlenir.
 • Minör Kent: 5 tane sıralı fakat değişik renkteki kartların oluşturduğu ele “minör” denilmektedir.
 • Döper: 2 adet 2 aynı değerdeki kağıdın oluşturduğu ele “döper” denir.
 • Per: 1 çift yani, 2 aynı değerin oluşturduğu el “per”dir
 • Beş Benzemez: Kağıtların değer ve renkleri birbiri ile aynı değildir ve benzerlik yoktur. Bu durumda 5 benzemez ele sahipsiniz demektir.

Hangi Poker Eli Daha Yüksektir

Pokerde renk mi full mu daha yüksek bir değere sahiptir sorusuna, sıralamada da görüldüğü gibi; renk eli daha yüksektir diyebiliriz. Ama; Pokerde renk mi full mu mi diye bakmadan  her zaman, Royal Flush elini oluşturabilme çabası ile pokerinizi oynamanız sizin için daha iyi olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu